نوروتراپی یک درمان بدون دارو است که به افراد کمک می‌کند تا عملکرد مغز خود را بهبود بخشند. این روش درمان براساس این ایده طراحی شده‌است که شما می‌توانید آگاهانه نحوه عملکرد مغز خود را با استفاده از نمایشگرهای امواج مغزی تغییر دهید. تکنیک های نوروتراپی با استفاده از تقویت مثبت به فرد آموزش می‌دهد، الگوهای امواج مغزی خود را در جهت مثبت تغییر دهد. این روش درمان می‌تواند برای بهبود طیف گسترده‌ای از علائم در افرادی از هر سنی مورد استفاده قرار گیرد.

 

مزیت های نوروتراپی

این روش، در واقع درمان نوینی است که برای درمان مشکلات، مستقیما مغز را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. این نوع درمان مزایایی مثل تقویت حافظه، افزایش تمرکز، کاهش تکانشگری، کاهش میل به مواد مخدر و بهبود خواب را به دنبال دارد. فواید نوروتراپی که آن را از سایر روش‌های درمانی متمایز می‌کند، عبارتند از:

غیر‌تهاجمی بودن

فقط شامل قرار دادن الکترود روی پوست سر برای نظارت بر فعالیت مغز شما است. الکترودها فقط آنچه را که در مغز شما اتفاق می‌افتد روی مانیتور به شما نشان می‌دهند. در نتیجه این روش درمان هیچ درد یا عارضه جانبی به دنبال ندارد.

اثرات طولانی‌مدت

برخی مطالعات منتشر‌شده درباره اثرات نوروتراپی نشان می‌دهند که اثرات آن، پس از توقف درمان همچنان پایدارند و فرد در تمام طول زندگی خود می‌تواند از تکنیک‌های آموخته‌شده استفاده کند. در واقع الگوهای مغزی معیوب برای همیشه اصلاح و درمان می‌شوند.

بدون عوارض جانبی

روش‌های درمانی رایج مثل دارو‌ درمانی معمولا عوارض جانبی متعددی به دنبال دارند؛ اما تا به حال هیچ عارضه جانبی در اثر استفاده از این نوع روش درمانی گزارش نشده ‌است.

 

مهم ترین روش های درمان بیماری های مغزی با نوروتراپی

نوروتراپی به طور کلی شامل دو روش است. یک روش آن که مبتنی بر یادگیری، شرطی‌سازی و آموزش است و شامل بیوفیدبک و نوروفیدبک است. روش دیگر مبتنی بر تحریک مغز است که از جریان‌های الکتریکی مستقیم یا الکترومغناطیسی کم ولتاژ برای تحریک نواحی خاص مغز و اصلاح فعالیت آن‌ها استفاده می‌کنند.