روانپزشکی شاخه‌ای از پزشکی است که به‌طور خاص بر روی ذهن متمرکز است و هدف خدمات روانپزشکی متمرکز بر تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات روانی، عاطفی و رفتاری است. این موارد شامل ناسازگاری‌های مختلف مربوط به خلق و خو، رفتار، شناخت و ادراک است. روانپزشک یک پزشک دارویی است که در زمینه بهداشت روان، از جمله اختلالات مصرف مواد تخصص دارد. روانپزشکان واجد شرایط ارزیابی جنبه‌های روحی و جسمی مشکلات روانی هستند. افرادی که در روانپزشکی تخصص دارند غالباً از نظر سایر متخصصان بهداشت و روان و پزشکان از این جهت که باید هم با علوم اجتماعی و هم از نظر علوم زیستی آشنا باشند تفاوت دارند. این رشته فعالیت‌های اندام ها و سیستم‌های مختلف بدن را که توسط تجربیات ذهنی بیمار و فیزیولوژیک عینی بیمار طبقه بندی شده است مطالعه می‌کند.

افرادی که به دنبال خدمات روانپزشکی هستند ممکن است دلایل زیاد و متنوعی داشته ‌باشند. افراد ممکن است دارای مشکلاتی ناگهانی باشند، مانند: افکار خودکشی، توهمات ترسناک یا شنیدن “صدا”، حمله وحشتزدگی، یا مواردی طولانی مدت‌تر مانند: احساس غم، ناامیدی یا اضطراب که به نظر نمی‌رسد هرگز برطرف شوند و همینطور مواردی که عملکرد آن‌ها را مشکل کند و باعث شود زندگی روزمره‌شان از کنترل خارج شود.

روانپزشکان از انواع روش های درمانی، از جمله اشکال مختلف روان درمانی، داروها، مداخلات روانشناختی و سایر درمان ها (مانند الکتروشوک درمانی یا ETC) بسته به نیاز هر بیمار، استفاده می‌کنند. اکنون درمان ترکیبی داروهای روانپزشکی و روان درمانی به متداول ترین روش درمان روانپزشکی تبدیل شده است.

خدمات روانپزشکی در کلینیک رسا:

-ارزیابی و درمان اختلالات خلقی ، اختلالات هراس و اضطراب، اختلالات شخصیتی و درمان روانی اجتماعی افسردگی یا استرس.

-خدمات روانپزشکی سالمندان و ارزیابی و درمان بیماران 65 سال به بالا با علائم افسردگی، اضطراب، علائم رفتاری زوال عقل و سایر اختلالات روانپزشکی که از اثرات بیولوژیکی و روانی پیر شدن افراد است.

-خدمات روانپزشکی در ارتباط زن وشوهر در خانواده که شامل ارزیابی و درمان مشکلات رابطه، درگیری زناشویی، طلاق، ازدواج مجدد و مشکلات والدین با فرزندان می شود.

-خدمات روانپزشکی در ترک مصرف داروهای روانگردان و کنترل عوارض مصرف این داروها.

-خدمات روانپزشکی جهت ارزیابی و معالجه بیمارانی که در اثر بیماری روانی یا آسیب پزشکی مانند سرطان، بیماری قلبی، سکته مغزی یا درد مزمن دچار علائم روانشناختی یا رفتاری می شوند.

-خدمات روانشناسی و مشاوره، تجویز و مدیریت دارو برای بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی

-خدمات روانپزشکی برای عوارض احتمالی جراحی مغز و اعصاب که شامل عوارض روانی یا رفتاری ناشی از اعمال جراحی مغز و اعصاب که فرد به دلیل اختلالات عصبی به واسطه اختلالات حرکتی، صرع، ضربه مغزی یا سکته مغزی دچار آن می شود.

-خدمات روانپزشکی جهت بهبود وسواس فکری – عملی که شامل ارزیابی و درمان روانپزشکی برای بیماران مبتلا به اختلال وسواس، مثل چک کردن، تمیزی، خرید اجباری یا … می باشند.

-مشاوره ثانویه و مدیریت مداوم بر داروهای تجویزی اختلالات خلقی در هر دوره از بیماری افسردگی.

-ارزیابی و درمان اختلالات روانپزشکی خاص زنان و علائم رفتاری یا روانی مربوط به افسردگی پس از زایمان، یائسگی، ناباروری و مشکلات بارداری.

-خدمات روانپزشکی جهت درمان اختلالات دوقطبی که شامل مشاوره ثانویه، ارزیابی و مدیریت دارو در مورد انواع اختلالات دوقطبی می باشد.